لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی کدام یک بهتر هستند؟

لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی کدام یک بهتر هستند؟

لمنیت دندان یکی از روش های زیباسازی دندان است که با توجه به مواد تشکیل دهنده آن می تواند  سرامیکی یا کامپوزیتی باشد. ولی نکته این است که لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی کدامیک بهتر است؟  تمایل انسان ها به زیبایی ظاهری باعث شده است که امروزه استفاده از روش های مختلف با استفاده از مواد مختلف مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. لمینت دندان نیز یکی از این روش ها به شمار می رود که در مدت کوتاه می تواند زیبایی و شفافیت را به لبخند برگردانده و عیوب ظاهری ان را برطرف نماید. این روش می تواند بسیار کاربردی و با طول عمر بالا محسوب شود. در این مقاله می خواهیم به تفاوت های لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی پرداخته و در نهایت به پاسخ سوال بالا جواب دهیم . پس اگر شما هم مردد هستید، تا انتهای مطالب را دنبال کنید.

لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی

لمینت دندان سرامیکی از یک سرامیک با کیفیت بسیار بالا و مقاوم تشکیل شده است  که در لابراتوارهای دندانپزشکی ساخته می شود. کیفیت مرغوب آن باعث شده است که کوچکترین تفاوتی بین این روکش و دندان های طبیعی احساس نشود. برای این روش نیاز است هزینه بیشتری را پرداخت کنید ولی در عوض زیبایی و شفافیت دندان ها خیلی بهتر و بالا تر است. این روکش به صورت سفارشی برای دندان های بیمار ساخته می شود. در برابر تراشیده شدن و ساییدن بسیار مقاوم است و می تواند 20 سال نیز دوام داشته باشد هرچند در صورت مراقبت های صحیح و مناسب از دندان های لمینت شده، این طول عمر بالاتر نیز خواهد رفت. برای انجام این روش ابتدا مینای دندان در لایه بسیار نازک تراشیده می شود و قالب دندان به لابراتوار فرستاده می شود تا به صورت تخصصی آماده گردد و بر روی دندان نصب شود.

مراحل مختلف این روش مانند آماده کردن دندان ها، قرار دادن روکش های موقت و در نهایت نصب روکش دائمی با استفاده از چسب مخصوص و تاباندن اشعه مورد نظر می تواند دلیلی برای قیمت بالای آن باشد. ولی طبیعی بودن و شفافیت آن ارزش این هزینه را برای بیمار خواهد داشت.

لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی بر خلاف لمینت سرامیکی نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد. بنابراین آسیبی به دندان وارد نمی کند. در این روش از روکش های آماده ای که در مطب دندانپزشکی موجود است برای دندان استفاده می نمایند. بنابراین یک روش سریع برای اصلاح ناهمواری های دندان و مشکلات جزئی آن می باشد. طول عمر این روش به همین دلیل پایین تر بوده و در صورت عدم رعایت نکات لازم حتی تا یک سال هم دوام نخواهد آورد. نکته مهم رعایت مراقبت های بهداشتی و جلوگیری از آسیب به روکش دندان است. آسیب هایی مانند ضربه به دندان، خورد کردن وسایل سفت و محکم و … می تواند برای این نوع روکش ها مخاطره آمیز باشد. مزیت این روش هزینه پایین تر ان نیز می باشد. هر چند نیاز هست که هر چند وقت به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده و ترمیم های لازم را از قبیل تغییر رنگ و … انجام دهید.

کلام آخر

لمینت دندان یکی از منحصر به فردترین روش ها برای پوشش مشکلاتی مانند ناهواری دندانها، دندان های شکسته یا لب پر شده، عدم تراز بین دندانی و … می باشد که از دو نوع مواد سرامیکی و کامپوزیتی بهره گرفته می شود. هر دو این مواد می تواند زیبایی را به لبخند فرد بازگرداند ولی تفاوت آن ها در طول عمر، هزینه، سرعت نصب، شفافیت و کیفیت مواد است. مواد سرامیکی دارای کیفیت بهتر، هزینه بالاتر، طول عمر بیشتر و شفافیت بالاتری نسبت به روکش کامپوزیتی می باشد و نیز به مدت زمان بیشتری برای نصب نیاز دارد.  در صورت داشتن سوال و نیاز به مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید