لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

برای افرادی که می خواهند نواقص دندان هایشان را پوشش دهند، عموما این سوال پیش می آید که لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟ با اینکه هر دو روش برای این منظور مناسب و کاربردی است، ولی هر کدام مزایایی نسبت به دیگری دارد. انتخاب بین این دو بستگی به اهداف و نیازهای فرد دارد. همچنین نواقص و مشکلاتی که در دندان ها وجود داشته و لازم است پوشانده شود. در این مقاله می خواهیم به مقایسه کلی این روش ها پرداخته و نتیجه گیری نماییم. پس با ما همراه باشید.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان

در این قسمت می خواهیم با مقایسه دو روش مشخص کنیم که در این موارد لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

استحکام روکش دندان

یکی از موارد مهم در مقایسه لمینت دندان و کامپوزیت، استحکام روکش دندان در برابر فشار و ضربه است. باید گفت لمینت دندان استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. علت این امر، مواد تشکیل دهنده و نوع ساخت لمینت دندان است. لمینت دندان به صورت منحصر به فرد برای هر شخص در لابراتوار با مرغوب ترین مواد ساخته می شود و کلیه جزئیات دندان ها در نظر گرفته می شود. در صورتی که کامپوزیت دندان از مواد پیش ساخته ای است که در مطب وجود دارد و جزئیات دندان در نظر گرفته نمی شود. احتمال شکستن یا لب پر شدن و هرگونه آسیب به دلیل نازکی و کم توانی روکش وجود دارد، بنابراین مراقبت های بعد از نصب در کامپوزیت دندان بیشتر رعایت شود.  با اینحال نباید گفت که لمینت دندان نیاز به مراقبت ندارد ولی این مورد در کامپوزیت اهمیت بیشتری پیدا می کند.

مقاومت در برابر رنگ پذیری

یکی از مواردی که درروکش دندان اهمیت پیدا می کند، شفافیت و رنگ آن است. کامپوزیت دندان به سادگی رنگ می گیرد و در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای یا بهداشتی رنگ آن تیره شده و شفافیت لازم را ندارد. در صورتی که لمینت دندان در برابر رنگ پذیری و لکه بسیار مقاوم است. افرادی که کامپوزیت نصب می کنند، باید از خوردن مواد غذایی رنگی و سس دار و یا نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه پرهیز کرده و یا این موارد را کنترل نمایند. زیرا با گذشت زمان به مرور روکش کامپوزیت لکه دار می شود و از زیبایی آن کاسته می شود. این افراد در مصرف دخانیات علی الخصوص سیگار باید بسیار محتاط عمل نمایند و بهتر است مصرف نکنند. در هر صورت سیگار باعث زردی روکش دندان ها و بالا بردن احتمال عفونت در دندان های زیر روکش می شود. 

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

طول عمر روکش دندان

برای افرادی که به دنبال روش های زیبایی هستند، ماندگاری و طول عمر روش درمانی بسیار اهمیت دارد. باید گفت ماندگاری لمینت دندان در این مورد نیز از کامپوزیت بهتر است. زیرا طوول عمر بالاتر و تقریبا دو برابری نسبت به کامپوزیت دندان دارد. لیمنت می تواند تا 20 سال نیز بر روی دندان ها باقی بماند، در صورتی که کامپوزیت حداکثر 10 سال ماندگاری خواهد داشت. پس در مقایسه ماندگاری روش و اینکه لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ، باید گفت لمینت دندان بهتر عمل می کند..

هزینه درمان

هزینه ای که برای هر روش پرداخت می کنید، می تواند پارامتر مهمی باشد. لمینت دندان در این مورد نیز بالاتر از کامپوزیت قرار می گیرد و این یکی از نقاط ضعف و معایب این روش نسبت به کامپوزیت است. علت آن نیز روش ساخت و مراحل نصب روکش است.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین شرایطی ایجاد شده است که شما بتوانید بهترین گزینه را برای داشتن طرح لبخند زیبا با کمک مشاوره پزشک انتخاب کنید. قبل از انتخاب می توانید اینجا کلیک کنید و از مشاوره رایگان این کلینیک بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید