علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان شامل چه مواردی می شود؟

علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان شامل چه مواردی می شود؟

یکی از مهم ترین دغدغه افرادی که کامپوزیت انجام می دهند علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان است. زیرا کامپوزیت نسبت به روش های دیگر از جمله ایمپلنت و لمینت طول عمر کمتری دارد. البته می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر کامپوزیت را افزایش دهید. طول عمر کامپوزیت بین 7 تا 10 سال می باشد که با گذشت این مدت کامپوزیت نیازمند ترمیم می باشد. از جمله علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان را در زیر ذکر می کنیم.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

بعد از انجام کامپوزیت اگر به طور مداوم بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید و روزانه بعد از خوردن غذا مسواک نزنید طول عمر کامپوزیت کاهش می یابد و زودتر از موعد آسیب می بیند و نیازمند ترمیم می باشد.

علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان

تغذیه نامناسب

اگر از نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای، آب انگور نیز در طول شبانه روز چندین بار استفاده کنید. به تدریج اثرات مخربی روی کامپوزیت ها می گذارد و کامپوزیت ها رنگ می گیرند که از علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان می باشد. هم چنین  خوردن زیاد مواد اسیدی و قندی باعث پوسیدگی دندان ها می شود که برای کامپوزیت دندان نیز مضر است.

مصرف دخانیات

مصرف دخانیات اعم از توتون، تنباکو و همچنین سیگار به طور مداوم در کاهش طول عمر کامپوزیت نقش بسزایی دارد. زیرا باعث ایجاد عفونت و پوسیدگی دندان می شود.

دندان قروچه

اگر شما دندان قروچه می کنید و همیشه عادت دارید دندان های خود را روی هم فشار می دهید یکی از علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان می باشد. بنابراین قبل از انجام کامپوزیت سعی کنید این عادت را ترک کنید.

ضربه به دهان و دندان

زمانی که ضربه به دندان وارد شود و یا با دندان غذاهای سخت گاز بزنید امکان ترک برداشتن و شکستن کامپوزیت وجود دارد که از علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان است.

اندازه کامپوزیت دندان

زمانی که نصب کامپوزیت بر روی کل دندان انجام شود طول عمر کمتری دارد. زیرا بیشتر در معرض آسیب است و امکان کاهش طول عمر کامپوزیت نیز وجود دارد. اما اگر کامپوزیت برای پر کردن گوشه ای از دندان به کار رود طول عمر بیشتری دارد.

روش نصب کامپوزیت

دندانی که بیمار است و عفونت دارد باید ابتدا درمان شود و سپس به دندان پزشکی که مهارت و تبحر کافی دارد مراجعه کنید تا کامپوزیت را نصب نماید؛ زیرا اگر کامپوزیت به خوبی نصب نشود باعث کاهش‌ طول عمر آن می شود.

کیفیت مواد کامپوزیت

کامپوزیت از مواد پلاستیکی و شیشه ای پودری ساخته شده است که در درجه های مختلف موجود می باشد. اگر دندان پزشک از مواد کامپوزیتی که کیفیت پایین دارند برای دندان استفاده نماید باعث کاهش طول عمر کامپوزیت می شود زیرا به خاطر کیفیت پایینی که دارند زودتر از موعد ترک می خورند یا می‌ شکنند و نیاز به ترمیم دارند.

علل کاهش طول عمر کامپوزیت دندان

نوع خمیر دندان

اگر شما دندان خود را کامپوزیت کرده اید برای استفاده از خمیردندان می توانید با دندان پزشک مشورت کنید. زیرا اگر از خمیردندان خوب استفاده نکنید ممکن است به کامپوزیت آسیب برسد.

نوع مسواک

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی امر مهمی است که باید رعایت کنید. توجه داشته باشید که مسواک باید نرم باشد و بهتر است از مسواک برقی استفاده کنید زیرا استفاده از مسواک زبر باعث از بین رفتن مینای دندان و کامپوزیت می شوند.

استفاده نکردن از نخ دندان

علاوه بر مسواک زدن، کشیدن نخ دندان نیز اهمیت دارد؛ زیرا ذرات ریز که لای دندان ها هستند با مسواک از بین نمی روند. اگر نخ دندان استفاده نکنید آن ذرات به مرور روی کامپوزیت و دندان جمع می شوند و موجب پوسیدگی و عفونت دندان می گردند که به کامپوزیت آسیب می رسانند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین قبل از انجام کامپوزیت آموزش های لازم جهت افزایش ماندگاری کامپوزیت انجام می شود. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید