علت پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت چیست؟ چگونه میتوان از آن پیشگیری کرد؟

علت پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت چیست؟ چگونه میتوان از آن پیشگیری کرد؟

بسیاری از بیماران پس از نصب کامپوزیت در بلند مدت یا کوتاه مدت دچار پوسیدگی دندان می شوند و این سوال پیش می آید که علت پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که متاسفانه بسیاری از افراد تصور می کنند که بعد از انجام کامپوزیت دندان، دندان ها دیگر احتیاج به مراقبت ندارند. همین امر باعث پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت می شود.  در واقع این را باید در نظر بگیرید که پس از تراشیدن مینای دندان، فاصله ی بین روکش کامپوزیت و لثه بیشتر شده و از سوی دیگر به علت تجمع مواد غذایی در مابین کامپوزیت و لثه، باکتری ها در دهان رشد می کنند و به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت می شود. بنابر این پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت علت های زیادی دارد که می توانیم مواردی از آنها را برای شما نام ببریم:

تجمع پلاک اطراف لثه و کامپوزیت 

ذرات ریز غذا و پلاک ها به راحتی می توانند در محل اتصال کامپوزیت به لثه تجمع یابند و باعث پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت شوند. در صورتی عادت های بدی از جمله سیگار کشیدن یا مصرف غذاهای اسیدی را ترک نشود این پوسیدگی در مدت کوتاهی افزایش خواهد یافت.

علت پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت

نیاز به تعویض و ترمیم کامپوزیت

طول عمرکامپوزیت ونیر نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است ولی مقاومت آن در برابر فشار و ضربه اندازه ونیر پرسلین نیست.  به همین دلیل بیمارانی که به عادت هایی مانند دندان قروچه مبتلا هستند و فشار زیادی به کامپوزیت خود وارد می کنند، حداقل سالی یک بار برای ترمیم کامپوزیت باید به دندان پزشک مراجعه کنند. در غیر این صورت باکتری ها، لابه لای کامپوزیت ها تجمع می یابند و موجب پوسیدگی دندان های زیرین می شوند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام کامپوزیت

همانطور که پیش تر اشاره کردیم اگر مراقبت های بهداشتی بعد از انجام کامپوزیت انجام نشود احتمال پوسیدگی دندان های زیرین به شدت افزایش می یابد. در صورتی که زیر کامپوزیت، حفره ای در دندان ایجاد شود بیمار تا مدتی متوجه این حفره و پوسیدگی نمی شود.  اگر به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه نکند پوسیدگی شدت پیدا کرده و ممکن است دندان نیاز به روت کانال پیدا کند. دراین شرایط ممکن است که دندان پزشک روکش کامپوزیت را برداشته و به جای آن از روکش دندان استفاده کند.

آیا کامپوزیت دندان مطمئن است؟

روکش های کامپوزیت به این دلیل مطمئن هستند که ماده رزینی که از آن ساخته شده بی اثر بوده و آسیب نمی رساند. کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی کمتر تهاجمی است به همین دلیل برای سلامتی دهان و دندانتان بهتر است. دندان ها نیازی به تراشیده شدن ندارد زیرا مواد کامپوزیت توسط پزشک گذاشته می شود.

چه کسانی می توانند کامپوزیت کنند؟

بیشتر بیماران برای پذیرش روکش کامپوزیت مناسب هستند. همانطور که قبلا اشاره شده است اگر دندان های شما به شدت آسیب دیده باشد ممکن است که کامپوزیت برای شما خوب نباشد. اما در عین حال بسیاری از مشکلات زیبایی که بیماران دارند می توان با کامپوزیت ونیر اصلاح کرد.

علت پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت

موارد پیشگیری از پوسیده شدن دندان زیر کامپوزیت

به طور طبیعی دندان هایی که زیر کامپوزیت قرار گرفته اند استحکام خود را حفظ کرده و زرد نمی شوند. اگر مراقبت ها به طور کامل رعایت شود هرگز دچار پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت نمی شوید. حفظ بهداشت دندان و دهان و رعایت دستورالعمل های پزشک از جمله استفاده از نخ دندان و مسواک، استفاده از دهان شویه مناسب و همچنین مراجعه به دندان پزشک برای چکاب های منظم نه تنها باعث افزایش طول عمر کامپوزیت می شود بلکه به حفظ سلامت دندان های زیر کامپوزیت کمک شایانی می کند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین برند های کامپوزیت استفاده می شود. تلاش داریم شما را از عوارض کامپوزیت و نحوه پیشگیری از آن آشنا نماییم. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید