علت باز شدن پیچ ایمپلنت دندان چیست و این مشکل چگونه رفع می شود؟

علت باز شدن پیچ ایمپلنت دندان چیست و این مشکل چگونه رفع می شود؟

در صورتی که فرد به تازگی جراحی ایمپلنت دندان انجام داده ولی پیچ ایمپلنت باز می شود، نشان دهنده این است که اجزای آن با هم خوب چفت نشده و اختلالی در سیستم آن بوجود امده است. در این مقاله در خصوص علت باز شدن پیچ ایمپلنت دندان توضیحاتی را بیان می کنیم.

شل شدن ابانمنت ایمپلنت دندان:

یکی از انواع علت باز شدن پیچ ایمپلنت دندان ، شل شدن اباتمنت می باشد. در این صورت نیاز است که ایمپلنتیست پروفیل اطراف استخوان را بررسی نموده و درصورت نیاز، مشکل آن قسمت را رفع نماید. اگر از ابانمنت موقت استفاده شده، باید در ساخت قطعه دائمی این مساله را مد نظر قرار داده و از پیش آمدن مجدد این مشکل جلوگیری نمایند. در این صورت جراح گزارشی از وضعیت پروفیل اطراف استخوان تهیه و همراه عکس به تکنسین ساخت اطلاع می دهد. تکنسین در طراحی مجدد محصول از موادی استفاده می کند که پیچ ایمپلنت دندان مقاومت لازم را داشته باشد.

علت باز شدن پیچ ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

پروفیل استخوانی در اطراف ایمپلنت دندان:

پروفیل استخوانی در اطراف ایمپلنت مانع قرار گرفتن صحیح پیچ در جای خود می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی پروفیل ها حالت قیف شکل دارند که از افتادن اباتمنت جلوگیری شود. در صورتی که این وضعیت قرار گرفتن باعث ایجاد فشار زیاد بر روی پیچ داخل شود، پیچ خاصیت خود را از دست داده و به مرور شل می شود.

کیفیت پیچ ایمپلنت دندان

امروزه پیچ ها از جنس های مختلفی تولید می شوند مانند تیتانیومی، سرامیکی و … به همین دلیل انتخاب سخت تر شده است. یکی از مزایای انتخاب جراح و ایمپلنتیست ماهر این است که مناسب ترین و بهترین جنس پیچ را تشخیص داده و از عوارض بعدی جلوگیری می نماید.

اندازه صحیح پیچ ایمپلنت دندان

یکی دیگر از مهارت های جراح ، قرار دادن اندازه صحیح پیچ ایمپلنت دندان می باشد. در صورتی که ابانمنت از ایمپلنت دندان بلند تر باشد، وارد استخوان فک شده و باعث شل شدن و باز شدن پیچ می شود. جراح با بررسی پروفیل، پیچ را کوتاه تر می نماید تا این مشکل رفع گردد.

باز شدن مداوم پیچ ایمپلنت دندان

در برخی مواقع مشکل باز شدن مداوم پیچ ایمپلنت دندان برای بیماران پیش می آید. این مساله برای بیمار و جراح ناخوشاید و اذیت کننده می باشد. بنابراین از جراح بخواهید در انتخاب اجزا و نحوه اتصال قطعات نهایت دقت را داشته باشد تا این مساله باعث ایجاد مشکلات بعدی نشود.

علت باز شدن پیچ ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

علائم شل شدن پیچ ایمپلنت دندان

نشانه ها و علائم شل شدن پیچ ایمپلنت دندان را در این قسمت توضیح می دهیم تا در صورت مشاهده آن ها به جراح مراجعه نمایید:

  • احساس درد در ناحیه لثه
  • احساس درد در ناحیه جراحی شده
  • خونریزی لثه در زمان لمس دندان
  • حالت خون مردگی و تغییر رنگ لثه

در صورت شل شدن پیچ ایمپلنت دندان چه اقدامی باید انجام داد؟

در صورتی که به هردلیل این مشکل پیش بیاید باید بدانید در صورت شل شدن پیچ ایمپلنت دندان چه اقدامی باید انجام داد؟ بهترین و مطمئن ترین کار مراجعه به ایمپلنتیست خود بیمار است. جراح با بررسی موارد بالا متوجه علت شل شدن پیچ شده و مشکل را برطرف می نماید. در صورتی که حین غذا خوردن متوجه افتادن قسمتی از ایمپلنت دندان شدید، آن قطعه را نگهدارید تا به جراح خود تحویل دهید. سعی کنید مانع عفونت دندان ایمپلنت شده شوید چون عوارضی را به همراه خواهد داشت که در برخی موارد درمان ان به سختی اتفاق می افتد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین مشکلاتی اعم از شل شدن ایمپلنت و یا افتادن پیچ ایمپلنت رفع خواهد شد. در صورت نیاز به مشاوره رایگان و بیان مشکلات خود می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید