علت لق شدن کامپوزیت دندان چه عواملی است؟ روش پیشگیری

علت لق شدن کامپوزیت دندان چه عواملی است؟ روش پیشگیری

یکی از مشکلاتی که بعد از گذشت زمان برای دندان های کامپوزیت شده ایجاد می شود لق شدن آن است. مهم ترین علت لق شدن کامپوزیت دندان را می توان پوسیدگی دندان دانست. همانطور که می دانید روکش های کامپوزیتی یک درمان فوری برای پوشاندن عیوب های ظاهری دندان ها می باشد. اما نکته قابل توجه این است که کامپوزیت یک درمان دائمی برای دندان ها محسوب نمی شود و ممکن است که پس از مدت کوتاه یا بلندی شاهد لق شدن، افتادن یا شکستن آن باشید. لق شدن کامپوزیت دندان به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

چه عوامل موجب لق شدن کامپوزیت دندان می شود؟

همانطور که قبلا گفته شد عوامل متعددی می توانند موجب لق شدن روکش دندان شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

علت لق شدن کامپوزیت دندان

پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت

اگر دندان زیر کامپوزیت پوسیده باشد، پیوند بین کامپوزیت و مینای دندان ضعیف شده و در نتیجه سبب لق شدن کامپوزیت دندان و افتادن آن می شود. دندان پزشک باید در این شرایط میزان پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت را بررسی کرده و تصمیم نهایی را بگیرد. اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد و نیاز به روت کانال داشته باشید حتما باید کامپوزیت را با تاج دندان تعویض کنید.

وارد آمدن فشار زیاد روی کامپوزیت

وارد شدن فشار بیش از اندازه در اثر فعالیت های ورزشی در مسابقات، خوردن و جویدن غذا های سخت، تصادف رانندگی و دندان قروچه بسیار متداول است. در این شرایط پزشک روکش ونیر را ترمیم کرده و به شما توصیه می کند که می توانید با استفاده از محافط دندانی از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کنید.

کیفیت نا مرغوب مواد ونیر

لق شدن کامپوزیت دندان بعد از گذشت مدت کوتاهی از نصب روکش، می تواند به علت کیفیت نامرغوب مواد ونیر باشد که البته به ندرت اتفاق می افتد. برای اطمینان کافی از کیفیت کامپوزیت بهتر است به یک دندان پزشک ماهر مراجعه کنید.

تجربه پزشک در کاشت کامپوزیت

آخرین و مهم ترین علت لق شدن کامپوزیت دندان میزان تجربه و تبحر دندان پزشک است. تکنیک نصب کامپوزیت دندان در دندان پزشکی چندان کار سختی نیست اما فرم دهی و برقراری پیوند بین کامپوزیت ونیر و دندان ها نیاز به تجربه پزشک دارد تا از لق شدن کامپوزیت در مدت کوتاهی جلوگیری کند. اما اگر کامپوزیت بر روی دندان به درستی نصب نشود به ساختار دندان آسیب وارد می کند و در مدت بسیار کوتاهی موجب ترک خوردگی، شکستگی و یا افتادن کامپوزیت از روی دندان ها می شود.

علت لق شدن کامپوزیت دندان

مراقبت های لازم بعد از انجام کامپوزیت دندان

مراقبت از کامپوزیت ونیر به فرایند خاصی احتیاج ندارد. کامپوزیت جایگزینی مناسب برای روکش دندان است به همین خاطر باید همین احساس را به شما بدهد و تا جایی که امکان دارد طبیعی به نظر برسد. برای مراقبت از کامپوزیت دندان بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • بهتر است که از مسواک های سفت و ضخیم پرهیز کنید و از مسواک های نرم برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان استفاده کنید. مسواک سفت و زبر منجر به خراشیده شدن سطح کامپوزیت می شود.
  • اگر عادت دارید مدام دندان های خود را روی هم فشار دهید بهتر است که از کامپوزیت ونیر استفاده نکنید. زیرا این کار منجر به لق شدن و شکستگی روکش دندان می شود.
  • برای اینکه کامپوزیت شما دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد، توصیه می شود که هر شش ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنید تا پزشک با بررسی وضعیت دندان های شما، مشکلات احتمالی را برطرف نماید.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین برای کامپوزیت دندان از بهترین مارک های ونیر استفاده می شود تا بعد از انجام آن با کمترین عوارض روبرو شوید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه زیباسازی دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید