علت ترک برداشتن لمینت دندان چیست؟

علت ترک برداشتن لمینت دندان چیست؟

شکستن و ترک برداشتن لمینت دندان یکی از عوارض نادر لمینت دندان می باشد. در این مقاله می خواهیم به علت ترک خوردن لمینت دندان اشاره نموده و این عارضه را هر چند نادر بررسی نماییم. یکی از مزایای لمینت دندان ماندگاری و استحکام آن در برابر ضربه و هر گونه فشار می باشد. ولی در صورتی که این فشار بیش از حد معمول باشد و یا سایر عوامل در آن دخیل باشند، می تواند باعث ترک خوردن و شکستن روکش لمینت دندان شود. در این مقاله می خواهیم به این موارد اشاره نموده و نیز راهکارهایی برای جلوگیری از بروز این مشکل را ارائه دهیم. زیرا هرگونه شکستگی یا ترک خوردگی لمینت دندان قابل ترمیم نمی باشد و دندانپزشک مجبور به تعویض روکش خواهد شد. تعویض روکش لمینت دندان نیز به وقت و هزینه زیادی نیاز است. از طرفی به مینای دندان آسیب زیادی خواهد رسید.

علت ترک برداشتن لمینت دندان

بررسی علل ترک برداشتن لمینت دندان

در این قسمت می خواهیم به صورت مفصل به علل ترک خوردن لمینت دندان اشاره کنیم:

فرسایش روکش لمینت دندان

فرسایش و کهنه شدن روکش لمینت یک علت ترک برداشتن لمینت دندان به شمار می رود. از آنجایی که لمینت دندان ماندگاری بیش از 10 سال و حتی 20 سال دارند و موادی که در گذشته استفاده می شده، کیفیت و مرغوبیت مواد فعلی را ندارد، ممکن است مواد روکش لمینت دچار ساییدگی و فرسودگی شده باشند. در این صورت با کمترین فشار و یا ضربه ای به روکش دندان، احتمال ترک برداشتن آن زیاد می شود. هرچند نیاز است که برای حفظ ماندگاری لمینت دندان مراجعات مکرر به دندانپزشک فراموش نشود.  

عدم نصب صحیح روکش لمینت روی دندان

همواره توصیه می شود که در انتخاب دندانپزشک برای نصب روکش لمینت دندان دقت زیادی به عمل آید. عدم نصب صحیح و مناسب روکش می تواند یکی از علل ترک برداشتن و شکستن روکش باشد. دندانپزشک باید در نصب روکش و نیز پرکردن فاصله بین لثه و روکش دندان نهایت دقت را داشته باشد. هر گونه لق زدن و شل بودن روکش منجربه شکستن و ترک خوردن آن خواهد شد. بنابراین در انتخاب دندانپزشک حرفه ای و متخصص در این حوزه دقت زیادی را به خرج دهید.

عدم استفاده از مواد مرغوب

یکی از مواردی که باید رعایت شود این است که برای روکش لمینت دندان از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد استفاده شود. این مواد علاوه بر زیبایی و شفافیت، ماندگاری و استحکام بالایی نیز داشته و به راحتی دچار شکستگی یا ترک خوردن نمی شوند.  

علت ترک برداشتن لمینت دندان

پوسیدگی دندان ها

یکی از علت های شکستن و یا ترک برداشتن روکش لمینت دندان، پوسیدگی دندان ها است. در صورتی که دندانپزشک قبل از نصب روکش دقت لازم را نداشته و یا بعد از نصب روکش مراقبت های لازم را انجام ندهد، دندان ها دچار پوسیدگی می شوند. در این صورت قسمت های پوسیده دندان امکان اتصال به روکش را نداشته و از آن جدا می شود. در این صورت با کوچک ترین فشار و ضربه، روکش لمینت دندان دچار ترک خوردگی می شود.

عدم مراقبت صحیح از روکش لمینت دندان

یکی از مهم ترین مواردی که باید رعایت شود تا ماندگاری و دوام روکش لمینت دندان حفظ شود، انجام مراقبت های بعد از نصب روکش می باشد. عدم مصرف مواد غذایی سخت مانند آبنبات های سفت و … و نیز عدم استفاده ابزاری از لمینت دندان از جمله مراقبت های بعد از نصب روکش می باشد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین پزشکان نصب لمینت استفاده می کنیم تا عوارض آن را به حداقل برسانیم. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات کامل در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید