علت ترک برداشتن کامپوزیت ونیر چیست؟

علت ترک برداشتن کامپوزیت ونیر چیست؟

ترک برداشتن کامپوزیت ونیر بعد از گذشت چند سال از کاشت آن، امری طبیعی است. اما یکی از شایع ترین و مهم ترین علت ترک برداشتن کامپوزیت ونیر پوسیدگی دندان زیر روکش است. از دیگر عوامل موثر در ترک برداشتن کامپوزیت باید به مهارت پزشک، نوع تغذیه و عادت های بد و …. اشاره داشت. با ما همراه باشید تا شما را با توضیحات این عوامل آشنا کنیم.

نوع تغذیه

یکی دیگر از مهم ترین مورد برای ماندگاری کامپوزیت دندان و حفظ زیبایی آن، نوع تغذیه می باشد. با توجه به اینکه کامپوزیت نفوذ پذیری بیشتری نسبت به لمینت دارد نیاز است از خوردن مداوم غذاهای رنگی یا نوشیدنی هایی که حاوی رنگدانه هستند، تا حد زیادی خودداری کنید. همینطور از خوردن مواد غذایی جویدنی و چسبناک نیز باید پرهیز نمود. این گونه موارد احتمال ترک برداشتن کامپوزیت ونیر را بالا می برد و ماندگاری آن را کاهش می دهد.

علت ترک برداشتن کامپوزیت ونیر

عادات رفتاری

عادت های رفتاری مثل دندان قروچه، ناخ جویدن و یا جویدن اجسام سخت آسیب جدی به کامپوزیت دندان وارد کرده و باعث کاهش طول عمر آن می شود. به همین دلیل باید این رفتارهای نامناسب را کنترل و ترک نمود. مشکلاتی مانند دندان قروچه نیاز است قبل از هر گونه درمان زیبایی برطرف کرد زیرا این مشکل ریشه عصبی دارد و باید درمان شود.

مراقبت های بهداشتی

همانطور که می دانید اگر مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را به درستی رعایت نشود، ریسک پوسیدگی دندان های زیر کامپوزیت افزایش پیدا می کند. حفظ بهداشت دهان و دندان به سالم نگه داشتن لثه و دندان های زیر کامپوزیت کمک می کند. اما اگر به درستی از نخ دندان و مسواک استفاده نکنید، احتمال تجمع ذرات ریز غذا و باکتری ها در اطراف کامپوزیت افزایش یافته و دندان های شما در مدت کوتاهی پوسیده می شود و پوسیده شدن دندان ها مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت. توجه داشته باشید در صورتی که در زیر روکش حفره ای ایجاد شود، بیمار تا مدتی متوجه وجود حفره و پوسیدگی دندانش نمی شود. اگر به طور مرتب به پزشک مراجعه نکند پوسیدپی شدت پیدا کرده و ممکن است که دندان نیاز به روت کانال پیدا کند.

مهارت دندانپزشک

حتی اگر بهترین کامپوزیت ونیر هم استفاده کنید و همیشه مراقب آن باشید، اگر کامپوزیت توسط یک پزشک بی تجربه نصب شود طولی نمی کشد که کامپوزیت شما با مشکلات متعددی رو به رو خواهد شد.

علت ترک برداشتن کامپوزیت ونیر

وارد شدن فشار زیاد به کامپوزیت

یکی دیگر از مهم ترین علت ترک برداشتن کامپوزیت ونیر وارد کردن فشار زیاد بر روی کامپوزیت است. ایجاد فشار زیاد بر روی دندان های کامپوزیت شده می تواند ناشی از خوردن غذا های سخت و سفت با دندان های کامپوزیت شده باشد. که می تواند منجر به ترک برداشتن کامپوزیت دندان شود. گاهی هم انجام دادن ورزش و فعالیت های سنگین ممکن است بر روی دندان ها فشار زیادی ایجاد کند و باعث جدایی روکش بشود. در هنگام لق شدن یا شکستگی روکش باید در اولین فرصت به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

پیش از مراجعه به دندان پزشک برای ترمیم کامپوزیت دندان ترک برداشته، چه کار کنیم؟

اگر کامپوزیت دندان شکسته دارید و شرایط رفتن به دندان پزشک برای شما فراهم نیست، نکات زیر را برای جلوگیری از ایجاد عفونت رعایت کنید:

  • حداقل روزی دوبار آب نمک قرقره کنید.
  • بعد از هر وعده غذایی روی کامپوزیت شکسته شده را مسواک بزنید تا از تجمع ذرات غذا در شکاف ایجاد شده جلوگیری کند.
  • سعی کنید به کامپوزیتی که ترک بداشته فشار زیادی وارد نکنید تا آسیبی به دندان طبیعیتان نرسد.

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین می توانید از بهترین امکانات برای زیباسازی دندان هایتان بهره ببرید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید