شکستن کامپوزیت دندان به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

شکستن کامپوزیت دندان به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

شکستن کامپوزیت دندان از موارد نادر در دندان پزشکی است اما یکی از بد ترین اتفاقاتی است که ممکن است بیمار با آن مواجه شود. شایع ترین دلیل شکستن کامپوزیت دندان، پوسیدگی دندان زیرین است. از دیگر عوامل شکستن کامپوزیت دندان می توان به عادات نامناسب، کیفیت کامپوزیت، وارد شدن فشار زیاد و… که در ادامه مطلب می خواهیم تک تک این موارد را بررسی کنیم.

پوسیدگی دندان زیرین

با پوسیدگی دندان ارتباط بین کامپوزیت و مینای دندان کمتر شده و در نتیجه باعث جدا شدن و افتادن می شود. این جدایی علت اصلی شکستن کامپوزیت دندان است.

شکستن کامپوزیت دندان

کیفیت کامپوزیت

دیگر علل شکستن کامپوزیت دندان کیفیت کامپوزیت مورد استفاده برای دندان ها است. از این رو ما باید برای اطمینان از کیفیت کامپوزیت به دندان پزشک کاربلد و متبحر مراجعه کنیم. زیرا قالب گیری، فرم دهی و ایجاد پیوند مناسب بین مینای دندان و کامپوزیت نیاز به تجربه بالایی دارد.

وارد شدن فشار زیاد به کامپوزیت

شکستن کامپوزیت دندان دلایل متعددی دارد که از میان آن می توان به ایجاد فشار زیاد بر روی دندان ها اشاره کرد. ایجاد فشار زیاد بر روی دندان های کامپوزیت شده می تواند ناشی از خوردن غذا های سخت یا خرد کردن پوست تنقلات با دندان های روکش شده باشد. که می تواند منجر به شکستن کامپوزیت دندان شود. گاهی هم انجام دادن ورزش های سنگین ممکن است بر روی دندان ها فشار ایجاد کند و باعث جدایی روکش بشود. در هنگام شکستگی روکش باید در اولین فرصت به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت لثه

عفونت لثه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم رعایت بهداشت،  تجمع جرم و باکتری ایجاد شود. عفونت لثه منجر به التهاب و تورم لثه شده و فشار زیادی به روکش کامپوزیت وارد می کند. فشار زیاد وارد شده به کامپوزیت دندان باعث می شود که ارتباط بین دندان و کامپوزیت را ضعیف می کند و باعث شکستگی و افتادن کامپوزیت شود. با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از عفونت لثه و همچنین شکستگی کامپوزیت جلوگیری کرد.

عادات رفتاری

عادت های رفتاری مثل دندان قروچه، ناخ جویدن به کامپوزیت دندان وارد کرده و باعث شکستن آن می شود. به همین دلیل باید این رفتارهای نامناسب را کنترل و ترک نمود. مشکلاتی مانند دندان قروچه نیاز است قبل از هر گونه درمان زیبایی برطرف کرد.

شکستن کامپوزیت دندان

مراقبت های لازم بعد از انجام کامپوزیت دندان

مراقبت از کامپوزیت به فرایند خاصی احتیاج ندارد. کامپوزیت جایگزینی مناسب برای روکش دندان و زیبایی ظاهری است به همین خاطر باید همین احساس را به شما بدهد و تا جایی که امکان دارد طبیعی به نظر برسد. برای مراقبت از کامپوزیت دندان بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • بهتر است که از مسواک های ضخیم پرهیز کنید و از مسواک های نرم برای سالم ماندن کامپوزیت دندان استفاده کنید. مسواک سفت و زبر منجر به خراشیده شدن سطح کامپوزیت می شود.
  • اگر عادت دارید مدام دندان های خود را روی هم فشار دهید بهتر است که از کامپوزیت ونیر استفاده نکنید. زیرا این کار منجر به شکستن روکش دندان می شود.
  • برای اینکه کامپوزیت شما دوام بالایی داشته باشد، توصیه می شود که هر چند ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنید تا پزشک با بررسی وضعیت دندان های شما، مشکلات احتمالی را برطرف نماید.
  • از دندان های کامپوزیت شده ی خود برای شکستن پسته و فندق و..استفاده نکنید. به طور کلی مواد غذایی سفت می تواند باعث شکستگی کامپوزیت دندان شود.
  • در صورتی که عادت دندان قروچه در شب دارید سعی کنید از “محافظ شب” استفاده کنید تا به روکش کامپوزیت آسیبی نرسد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین تلاش داریم تا بهترین کامپوزیت دندان را ارائه دهیم. در صورتی که سوالی درباره روش های زیبا نمودن دندان ها دارید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید