پودر استخوان در ایمپلنت چه کاربردی دارد؟

پودر استخوان در ایمپلنت چه کاربردی دارد؟

تزریق پودر استخوان در ایمپلنت دندان از آنجایی اهمیت می یابد که برای انجام ایمپلنت باید استخوان فک بین 9 تا 12 میلیمتر ارتفاع داشته باشد تا بتواند پایه ایمپلنت را در خود جای دهد. اما به دلایلی این میزان در فک بسیاری از افراد وجود ندارد. بعضی به دلیل تاخیر در انجام ایمپلنت استخوانشان تحلیل رفته است و بعضی به صورت ارثی استخوان فک پایینی دارند و در بعضی افراد به دلیل افزایش سن استخوان فک تحلیل شده است. پزشک برای انجام ایمپلنت در این افراد به کمک پودر استخوان و تزریق آن به استخوان فک شرایطی ایجاد می کند که پایه بتواند در لثه کاشته شود و ایمپلنت انجام گیرد. اما این پودر استخوان چیست و چگونه تهیه می شود. در صورتی که این سوال برای شما ایجاد شده است ما را همراهی کنید.

انواع پودر استخوان

امروزه استفاده از پودر استخوان در ایمپلنت امری طبیعی است زیرا تقریبا نیمی از افرادی که تمایل به انجام ایمپلنت دارند استخوان فکشان آمادگی پیوند پایه را ندارد. امروزه تعداد زیادی از انواع پودر استخوان وجود دارد که ادامه آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گرفتن پودر استخوان از بدن بیمار

نام علمی این روش اتوگرافت یا اتولوگوس است. در این روش از قسمتی از بدن خود بیمار مقداری استخوان برداشته می شود. با اینکه در این روش احتمال گرفتن بهترین نتیجه بالا است و خطر کمتری بیمار را تهدید می کند اما در صورت استفاده از این روش بیمار مجبور است یک عمل جراحی دیگر را نیز تجربه نماید.

گرفتن پودر استخوان از فرد دیگر

در این روش که با نام عملی آلوگرافت شناخته می شود پودر استخوان از فرد دیگری گرفته می شود. بعد از گرفتن پودر استخوان نفر دیگر آن را مورد آزمایش قرار می دهند تا سازگار بودن آن با بدن فرد را مورد بررسی قرار دهند. در این روش با اینکه بیمار مورد عمل جراحی قرار نمی گیرد اما امکان واکنش سیستم ایمنی بدن نیز وجود خواهد داشت. در این روش اصولا از افراد متوفی به صورت بانک استخوانی مقدار زیادی پودر استخوان وجود دارد که در آزمایشگاه های پیشرفته طبقه بندی شده اند.

پودر استخوان در ایمپلنت

گرفتن پودر استخوان از گاو

در این روش پودر استخوان از یک حیوان مانند گاو گرفته می شود. در این روش که به آن زنوگرافت نیز گفته می شود احتمالا موفقیت زیاد است زیرا این پودر استخوان به شدت زیست پذیر است و به راحتی بعد از پیوند در بدن انسان جای می گیرد.

  • تزریق پودر استخوان مصنوعی
  • در این روش که با نام آلو پلاستیک نیز معروف است تنوع زیادی وجود دارد. خوشبختانه مواد معدنی بسیار زیادی کشف شده است که توانایی این را دارند که به عنوان پودر استخوان در فک تزریق شوند. در این مقاله سعی داریم پرکاربردترین آنها را به شما معرفی نماییم.
  • پودر استخوان بر پایه سرامیک: مواد تشکیل دهنده این پودر استخوان از فسفات کلسیم، سولفات کلسیم و Bio-OSS است. این مواد قابلیت شکنندگی دارند و به عنوان پودر استخوان در فک که فشار زیادی باید تحمل نماید چندان پیشنهاد نمی شود.
  • شیشه زیست فعال: این ماده به عنوان سیمان استخوانی شناخته می شود و در ایمپلنت فلزی به عنوان پوشش استفاده می شود.
  • پرو استون: این پودر از مرجان دریایی تهیه می شود. استخوان انسان مانند مرجان بافت اسفنجی دارد و همین باعث می شود این ماده گزینه مناسبی برای پودر استخوان باشد.
  • پودر استخوان بر پایه پلیمر: پلیمر ها به دسته های تخریب پذیر و غیر تخریب پذیر شناخته می شود و به عنوان پودر استخوان مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلام آخر:

کلینیک تخصصی ایران زمین با متخصصین مجرب خود توانایی این را دارد که با پیوند استخوان، استخوان فک شما را برای ایمپلنت تقویت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید