کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت ؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت سوالی است که در بیشتر بیماران از دندانپزشکان سال می کنند. کامپوزیت و لمینت رایج ترین روش در فرآیند ترمیم دندان های جلو هستند. هر دو این روش ها سبب زیبایی چهره ی شما هستند و پاسخ دادن به این سوال بستگی به شرایط خود شما دارد. از آنجایی که مواد سازنده ی لمینت دارای کیفیت بالایی نسبت به مواد سازنده کامپوزیت دارد، لمینت معمولا بهتر می باشد و طبیعی تر به نظر می رسد. همچنین  برای دندان هایی که آسیب آن ها عمیق بوده و به شدت لکه دار شدند لمینت دندان توصیه می شود، زیرا کامپوزیت برای دندان هایی بکار می رود که آسیب خفیفی داشته باشند. اما اگر بخواهیم از نظر هزینه های دندان پزشکی این سوال را پاسخ دهیم کامپوزیت هزینه ی کمتری نسبت به لمینت دارد و با صرفه تر است. برای بررسی اینکه کامپوزیت بهتر است یا لمنیت می توانید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید

 مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

روکش های کامپوزیت از نظر قیمت به طور تقریبی نصف هزینه ی لمینت است. همچنین کامپوزیت دندان در یک جلسه توسط ندانپزشک نجام می شود. کامپوزیت را می توان فقط روی یک دندان اعمال کرد. در زمان انجام کامپوزیت نیاز به تراش بیش از اندازه مینای دندان نیست.  

معایب کامپوزیت

  • دندان کامپوزیت شده غیر طبیعی به نظر می رسد و شفافیت کمتری دارد.
  • ممکن است پلاک های دندان به روی کامپوزیت تشکیل شوند و باعث التهاب لثه گردد.
  • کامپوزیت از مقاومت کمتری برخوردار است اما با مراقبت های دوره ای زیبایی شما را تضمین می کند.
  • رنگ پذیری بیشتری دارد. این تغییر رنگ بایستی هر 6 ماه یکبار با مراجعه به دندان پزشک با انجام پولیش به حالت اولیه خود بر می گردد. در حالیکه لمینت به ندرت دچار تغییر رنگ می شود.
مزایای استفاده از لیمنت دندان

مزایای استفاده از لیمنت دندان

دوام و ماندگاری مواد استفاده شده در لمینت بسیار بیشتر از کامپوزیت است و می تواند سالیان سال از آن استفاده کرد. درست است که از نظر قیمت از کامپوزیت بیشتر است ولی لمینت دندان کیفیت و ماندگاری بیشتری دارد. همچنین ضخامت لمینت دندانی بسیار کمتر و ظاهر و نمای ان نسبت به کامپوزیت دندانی شفاف تر و طبیعی می باشد.

معایب لمینت

  • هزینه آن نمسبت به کامپوزیت بالا است.
  • در صورت شکستگی قابل ترمیم نیست.
  • ممکن است با رنگ دندان های دیگر تطابق نداشته باشد.
  • اگر کاملا پوشش نداده شوند احتمال پوسیدگی دندان وجود دارد. که با رعایت بهداشت این احتمال به حداقل می رسد.

برای اینکه بدانید رو ترمیم با کامپوزیت برای شما بهتر است یا لمینت حتما بایستی در مرحله ی اول در مورد زیبایی خود با دندانپزشک مشورت کنید و معیارهای خود را در نظر بگیرید. اگر تمایل به کم بودن هزینه های درمان و مقرون به صرفه بودن گزینه ی مورد نظر شما است، احتمالاً دندان پزشکتان درمان با روکش کامپوزیت را برای شما پیشنهاد دهد. اما اگر به دنبال کیفیت یا طول عمر بسیار دندان های خود هستید بهتر است لمینت را انتخاب کنید زیرا طول عمر لمینت 15-20 سال بوده در حالی که طول عمر کامپوزیت 7 سال است. با این حال، اگر دندان های شما نقص شدیدی داشتند و بدون تراشیدن دندان قابل درمان نیستند انتخاب روکش لمینت می تواند در زیبایی ظاهری شما تاثیر گذار باشد و باعث تقویت اعتماد به نفس شما شود.

کلام اخر

کیلینیک تخصصی ایران زمین می تواند با استفاده از کادر دندانپزشکی مجرب به همه ی سوالات شما پاسخ دهد. بطور کلی می توان گفت لمینت مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد و ثبات رنگ لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر می باشد تنها مزیتی که کامپوزیت نسبت به لیمنت دارد قیمت ارزان آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید