بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان به چه دلیلی رخ می دهد؟

بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان به چه دلیلی رخ می دهد؟

یکی از عوارض ایمپلنت دندان، بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان می باشد. کاشت دندان به خودی خود باعث ایجاد این مشکل نمی شود بلکه عواملی هستند که می توانند منجر به این احساس ناخوشایند در فرد شوند. در ادامه مقاله به تعدادی از این موارد اشاره می نماییم:

ماندن غذا در ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی دقیقا مانند دندان های طبیعی عمل می کنند و بین دندان ها محل مناسبی برای گیر کردن غذا و ایجاد بوی بد می باشد. هر چه بیشتر این ذرات بین دندان ها باقی بماند بوی حاصله شدید تر خواهد بود.  یکی از راه های خارج کردن باقیمانده غذاها، استفاده از نخ دندان و مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی می باشد. استفاده از دهانشویه به صورت منظم هم می تواند در کاهش و برطرف نمودن این مشکل کمک زیادی

تشکیل پلاک بین دندان ها

در صورتی که دندان ها بصورت مرتب تمیز نگردند، باعث ایجاد پلاک خواهند شد. غیر از بوی بد دهان که به علت این پلاک ها بوجود می آید، در تحلیل لثه نیز می تواند نقش زیادی داشته باشد. تحلیل لثه باعث از دست رفتن ایمپلنت دندان و شکست این جراحی گردد. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل پلاک، استفاده از دهانشویه و قرقره آب نمک یا سرم شستشو می باشد.

بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

عفونت

معمولا عفونت از عوارض عمده جراحی ها بخصوص جراحی دهان و دندان می باشد. عفونی شدن ایمپلنت دندان یا بطور کلی دندان ها باعث ایجاد بوی بد دهان پس از ایمپلنت دندان می باشد. یکی از علل ایجاد این مشکل، لق و شل شدن ایمپلنت دندان می باشد. اگر کاشت دندان به صورت درست انجام نشود و شل باشد، این قسمت محل مناسبی برای رشد باکتری خواهد بود که همین موضوع بوی بد دهان را تشدید می کند. در صورتی که احساس کردید، ایمپلنت دندانتان لق می باشد، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. نادیده گرفتن این مساله غیر از بوی آزاردهنده آن، باعث از دست رفتن دندان تازه کاشت خواهد شد.  

آسیب دیدگی  تاج دندان

هر گونه آسیب به تاج دندان ایمپلنت شده مانند ترک خوردگی یا شکستگی باعث گیر کردن غذا بین دندان و ایجاد بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان می شود. این مشکل را می توان با ترمیم تاج دندان حل نمود. پس بهتر است به ایمپلنتیست مراجعه نمایید تا از بوی بد دهان نجات پیدا کنید.

بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

آشنایی با روش های درمان بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان

همانطور که توضیح داده شد، رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از عوامل مهم در جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان می باشد. در این قسمت به صورت اختصار مواردی را که باید به صورت مرتب انجام گیرد را توضیح می دهیم:

  • حداقل روزی دوبار مسواک زده و نخ دندان استفاده نمایید تا ذرات غذای باقیمانده را از بین دندان ها خارج کنید.
  • حداقل روزی دو بار از دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان استفاده نمایید.
  • حدالامکان زبان خود را نیز مسواک بزنید. پرزهای روی زبان بهترین محل برای پنهان شدن باکتری ها می باشد.
  • یکی از عواملی که باعث ایجاد بوی بد دهان می شود، مصرف دخانیات بالاخص سیگار می باشد. سعی کنید سیگار خود را ترک کنید یا تعداد ان را به حداقل برسانید.
  • لثه ها در موفقیت ایمپلنت دندان نقش بسیار زیادی دارند. توصیه می شود از لثه ها مراقبت نمایید.
  • به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه نمایید تا اگر مشکلی مانند لق بوذن ایمپلنت دندان پیش امده باشد و بیمار متوجه ان نشده باشد، برای جلوگیری از عوارض احتمالی درمان  های لازم انجام گردد.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین در زمینه ایمپلنت به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت دارد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید