کامپوزیت دندان ساییده شده زیبایی را به دندان شما باز می گرداند

کامپوزیت دندان ساییده شده زیبایی را به دندان شما باز می گرداند

کامپوزیت دندان ساییده شده یکی از موارد روزمره در دندانپزشکی ها می باشد. ساییده شدن دندان در واقع به منظور از بین رفتن مینای دندان در اثر دندان قروچه و یا سایش می باشد. از آنجایی که یکی از محکم ترین اعضا بدن مینای دندان است، اگر ساییده شود دندان در معرض پوسیدگی و خرابی بیشتری قرار می گیرد. این امر زمانی خود را نشان می دهد که دندان ها شروع به پوسیدگی کرده و باعث تغییر لبخند فرد شود. اگر روزی به همچین مشکلی مواجه شدید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از کامپوزیت دندان ساییده شده مشکل را برطرف کند.

علل سایش دندان ها

هرچه سن بالا تر می رود روند سایش دندان ها نیز ادامه پیدا کرده و بیشتر می شود. این روند باعث نازک تر شدن مینای دندان شده و عاج دندان یا دنتین بیشتر در معرض دید قرار می گیرد و همانطور که گفته شد باعث تغییر رنگ دندان ها نیز می شود. برخی از عوامل مستعد کننده ایجاد سایش دندان را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

کامپوزیت دندان ساییده شده

استرس

برخی از افراد در حین استرس دندان های خود را به هم می سایند و یا اینکه از روی عادت پوست و ناخن های خود را می جوند. این موضوع باعث افزایش روند ساییدگی دندان ها می شود.

مصرف برخی از دارو ها

بسیاری از دارو ها باعث خشک شدن دهان می شوند. بزاق سدی مهم در برابر سایش دندان ها می باشد. بنابر این اگر دهان شما خشک شود، دندان ها با سرعت زیادی آسیب می بینند.

دندان قروچه

یکی از شایع ترین علل ساییدگی، دندان قروچه در خواب است. دندان قروچه به حالتی گفته می شود که دندان ها بافشار زیادی بر روی هم محکم ساییده شوند. در اغلب موارد، دندان قروچه یا همان براکسیزم در خواب به شکل غیر ارادی رخ می دهد و ممکن است که شخص از عادت شبانه خود آگاهی نداشته باشد.

مصرف مواد غذایی حاوی اسید

مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی اسیدی مانند انواع نوشیدنی های انرژی زا، نوشابه ها، برخی از آب میوه ها و نوشیدنی های الکلی می تواند باعث سایش دندان ها شود و با تحلیل رفتن مینای دندان همراه باشند.

کامپوزیت دندان ساییده شده

انواع ساییدگی های دندان

سایش دندان معمولا در 3 حالت بروز می کند. این حالت ها شامل موارد زیر هستند:

فرسایش

هنگامی که دندان ها با مواد اسیدی تماس پیدا کنند اسید ها می توانند باعث تحلیل مینای دندان و خرد شدگی شوند. این امر دلیل اصلی ساییدگی دندان است در واقعا در این نوع فرسایش معمولا می توان نوشیدنی های گاز دار، نوشابه ها و غذاهای اسیدی را مقصر دانست.

خرد شدگی

اصطحکاک نتیجه ساییدگی دندان ها با یکدیگر است و اکثر تخریب دندان ها را به علت دندان قروچه شامل می شود. یا سایش زمانی اتفاق می افتد که فرد مرتبا دندان های خود را روی هم می فشارد یا به هنگام جویدن غذا دندان ها با هم تماس زیادی داشته باشند. این حالت باعث کوتاه شدن دندان های جلو و پهن شدن دندان های عقب می شود.

ساییدگی

ساییدگی دندان ها نتیجه برخورد دندان ها با مواد دیگر است که باعث خراشیده شدن و ساییده شدن دندان ها می شود. اگر شما در هنگام مسواک زدن فشار بالایی به دندان های ردیف افقی خود وارد کنید، این حالت بروز می دهد.

کلام آخر

چنانچه فکر می کنید که دندان هایتان دچار سایش قرار گرفته است حتما باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا با روش کامپوزیت دندان بتوانند دندانتان را ترمیم کنند. در کلینیک ایران زمین تمام خدمات زیبایی ارائه می شود. در صورتی که نیاز داشته باشید می توانید اینجا کلیک کنید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید